Založ si blog

Šťastný nový rok, môj milý vodičák

Pred … pokojná jazda v plnom balíku

 

31.12. Koniec roka, čas 19:00 hod.

Čas na rozlúčku so starým rokom a na privítanie nového. Kto by si neželal viac radosti, peňazí a šťastia. Silvestrujeme, všetkého je ako tradične dostatok..

 

1.1. Začiatok Nového roka – Novoročné včasné ráno, opúšťam byt o 4:00 hod. O 4:10 hod. nastupujem do auta a zdá sa mi, že na cestu domov je predsa len ešte stále priskoro. Dajme si dobrý novoročný štart a drink v poriadnom podniku v centre. Len smelo, veď sú to sotva 3 minútky.

5:00 hod. podnik je tiež lenivo ospalý, zábava vyvrcholí bitkou v podniku, odchádzame.

Na parkovisku nám zavadzia taxík vo výjazde, trochu rázne sa pustíme do vodiča, uvoľní nám teda slušne miesto, aby sme mohli odísť. Ktovie odkiaľ sa tí taxikári berú. Zvolím si trasu cez centrum mesta, veď je pekne, cítim sa výborne a je predsa šťastný Nový rok.

5:10 policajná hliadka príslušného okresného dopravného inšpektorátu mi prikazuje zastaviť vozidlo na základe hlásenia od neznámeho dobrého človeka, že vodič jazdiaci na aute po centre mesta je asi v stave opitosti.. Nechcem fúkať.. musíte… nechcem … nafúkam …. musíte… ďalej niet čím argumentovať, naša dlhá debata zdá sa, nikam nevedie – nafúkam. Už mi nie je tak veselo… skúšam zapojiť diplomaciu, prehováranie však nepomáha..

Nastupujem do policajného auta a cítim sa, no veľmi zle. Kamarát zostáva pri aute a zabezpečuje nepredvídanú logistiku (odtiahnutie auta z ulice) za pomoci ďalších policajtov.

6:10 hod. fúkam na policajnej stanici, pijem litre vody, vyzerám podozrivo keďže sa neustále pýtam na WC, som pod dozorom, nikam nemôžem isť sám. Chlapci na mňa dávajú pozor aby sa mi nič nestalo.

7:10 odchod na vyšetrenie z dôvodu vzatia do CPZ (cela predbežného zadržania).

8:30 lekár konštatuje vysoký tlak (vypil som cca 3 litre vody, prosím pána doktora aby ma nenechal zavrieť), lekár neodporúča vzatie do CPZ, teda len v prípade ak mi bude každú hodinu meraný tlak (vďaka za pána doktora ktorý bol na Nový rok v službe, ďakujem).

8:35 policajný dôstojník volá sudcu, s otázkou: čo s „budúcim obvineným“, keďže tlak mu nevie nikto v CPZ merať. Svetielko nádeje vo mne neprestáva tlieť, naberá to pre mňa správny smer, vyzerá to tak, že sa snáď vyhnem CPZ.

9:30 vyjadrenie sudcu po dohode s prokurátorom : ak bude o 11.00 hod triezvy (0,00‰), ešte v ten deň okolo 12:00 hod. ho v zrýchlenom konaní vyriešime, inak CPZ.

10:30 vychutnávam si obed od Dobrého anjela – ďakujem.

11:00 dychová skúška – stav 0,00‰, oznámenie sudcovi, že dotyčný problémový pán je už triezvy.

11:30 zdá sa, že prokurátor je nezvestný (je predsa Nový rok), začína pátracia akcia.

12:00 – 18:00 sledovanie novoročných televíznych programov na ODI PZ, káva od policajtov mi skutočne padla vhod, ďakujem.

18:30 pán prokurátor sa nájde, dohoda o termíne vykonania súdu – čas 19:00 hod.

20:00 hod. vydaný trestný rozkaz za účasti sudcu, prokurátora, zapisovateľa, 2 svedkovia policajného zboru. Pokuta 600 €, zákaz viest motorové vozidlá v trvaní 1 rok. Poplatok za súdne trovy 60 €, vraj som dobre obstál, súhlasím, znova ďakujem.

 

Po … dlhodobá jazda pri vysokom zaťažení a vo vysokých otáčkach.

 

2.1. Vydané a doručené rozhodnutie ODI  PZ o zadržaní vodičského preukazu na dobu 1 roka.

20.1. Doručené rozhodnutie ODI PZ o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti osobitne vo vzťahu k závislosti od alkoholu.

27.1. Absolvované odborné vyšetrenie zamerané na závislosť od alkoholu. Výsledok – nie som alkoholik, dozvedel som sa to za poplatok 50€.

27.1. Vydané rozhodnutie ODI PZ o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu vo vzťahu k závislosti od alkoholu. Hm, nie je to nelogické?

28.1. Poskytnutie odborného poradenstva na psychologickej ambulancii, 4 skupinové stretnutia (jedno trvá 3 hodiny), poplatok 270€

23.2. Ukončené odborné poradenstvo u psychológa s výsledkom: Piť rozumne a šoférovať triezvy. Psychologička so mnou súcití. Týmto jej ďakujem, nie som blázon.

1.7. Podaná žiadosť na podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu. Polovička trestu uplynula 1.7. v danom roku.

 

Tu začínajú skutočné letné súdne vysoké otáčky, prázdniny som zbožňoval iba v škole.

 

20.8. Predvolanie na verejné zasadnutie súdu, zloženie: sudca, prokurátor, zapisovateľ a ja ako účastník konania s neveselým označením obžalovaný.

Výňatok zo zápisu:

Sudca: prečo potrebujete vodičský preukaz?

Ja: ……………. nedokážem reagovať…

Ďalším otázkam nerozumiem, len prikyvujem a ticho súhlasím.

 

7.9. Vydané rozhodnutie o podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu. Na základe dobrej vôle pri posudzovaní mojej veci našou súdnou autoritou a upustenia od výkonu polovice trestu, ako bonus však dostávam na nevykonaný zvyšok trestu skúšobnú dobu v trvaní 1 rok. Uvažujem o význame tohto benefitu. Počas tejto doby sa nesmiem dopustiť žiadneho dopravného priestupku, inak budem znova riešený. Viem si predstaviť aj krajší darček.

7.9. Podaná osobne žiadosť o vrátenie vodičského preukazu.

9.10.  Doručené oznámenie o povinnosti vykonať skúšku odbornej spôsobilosti z predpisov o cestnej premávke (testy sa píšu každý pondelok). Volám tam, že textu nerozumiem, patrím k inej mestskej časti, resp. pýtam sa či je všetko v oznámení správne, nakoľko posledná veta v liste je dosť odstrašujúca. Pani inžinierka potvrdzuje správnosť údajov a úprimne mi radí aby som sa na test zodpovedne  pripravil.

19.10. čas 7:30 – 10:00 pobyt na policajnej stanici. Test začal o 8:45, trval cca 5 min. s výsledkom – Uspel, platba kolky 16,50 €.

Podľa pokynu policajného dôstojníka si vodičský preukaz máme vyzdvihnúť, dna 21.10. v čase od 8:00 do 15:00 hod.

20.10. volám na ODI ohľadom informácie o vodičskom preukaze, upozorňujem ich, že  patrím do inej mestskej časti, všetky doklady (pas, občiansky, atď.) vybavujem teda tam. Policajná dôstojníčka ma upokojí, že je všetko OK a nech si prídem pre vodičský preukaz.

21.10. čas 10:00 – prichádzam na  ODI PZ, cítim nostalgiu zo dna 1.1., vidím známu chodbu a izbu kde som sledoval novoročné televízne programy. V kancelárii pani nadporučíčky sa cítim dobre, usmieva sa a hľadá môj vodičský preukaz. Odchádza z kancelárie za inou kolegyňou keďže ho nevie nájsť. Čakám cca 15 min. Nenašiel sa, telefonuje, nakoniec zisťuje, že naozaj patrím na iný ODI a môj vodičák je tam. Pýta sa prečo nič nehovorím, prečo som taký vážny, že je rada, že ma videla. Nedokážem nič povedať a v tichosti odchádzam. Ešte 5 min. na tomto oddelení a som na 100% v CPZ.

23.10. čas 7:30 hod. Dopravný inšpektorát, v kancelárii policajného dôstojníka som vybavený za 5 min. Nedostávam žiaden doklad o prevzatí vodičského preukazu, podpisujem len prevzatie v knihe ktorú má uloženú v uzamknutej skrini – Top Secret.

 

Teraz … vyrovnaná jazda v zákrutách

 

1.1. na Nový rok môžeš prísť o vodičský preukaz na dobu 1 rok.

1.7. v danom roku žiadaš o upustenie od výkonu zvyšku trestu.

23.10. v danom roku získaš vodičský preukaz po absolvovaní nepríjemných a zdĺhavých procesov, ktorými síce EÚ opäť trochu viac zhumanizovala právo, avšak v našich podmienkach prebieha poľudštenie zrejme  trochu špecificky + bonus 1 rok skúšobná doba. Verím, že sa dočkáme pripravovanej zmeny čoskoro v praxi. Aby vodič po upustení od výkonu zvyšku trestu nepochyboval, že si pomohol.

 

Môj čin bol spôsobený neodpustiteľnou hlúposťou a ľahostajnosťou, ľutujem to a som vďačný, že sa nič vážne nestalo.

Viem, že nie som jediný kto podobný proces absolvoval.

Viem, že ľudia absolvovali omnoho ťažšie procedúry aby vodičák získali späť. Zistite to pri spoločných stretnutiach a skúškach, kde každý chce čím skôr uzavrieť tento pokazený príbeh a žiť ďalej. A povedzme si, sú aj horšie veci na svete.

Ak nám totiž dôjde palivo a rozhodneme sa ísť ďalej, uškodí to motoru.

bires

VIDEO: Bíreš pred Vianocami varuje spotrebiteľov. Dva razy meraj a raz rež

17.12.2018 06:00

Na Vianoce sa oplatí investovať do síce drahších, ale kvalitnejších výrobkov, radí šéf štátneho potravinového dozoru Jozef Bíreš. Pozrite si 2 videá s radami.

Maďarsko, protest, Budapešť

Protesty Maďarov proti zákonníku práce i Orbánovi pokračovali

16.12.2018 21:59

Maďarský parlament v stredu prijal kontroverznú novelu zákonníka práce.

sanitka, záchranári, prvá pomoc

Dievčatko z Revúcej privalil televízor, nešťastie neprežilo

16.12.2018 20:52

Maloletá na seba televízor pravdepodobne stiahla.

Belgicko, Brusel, protest, migračný pakt,

V Bruseli protestovali tisíce ľudí proti migračnému paktu

16.12.2018 20:04

Polícia použila proti demonštrantom slzotvorný plyn aj vodné delá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 3086x
Priemerná čítanosť článkov: 3086x

Autor blogu

Kategórie

Archív